U utorak, 21. april ocekuje se Google-ova promena u algoritmu za rangiranje rezultata pretrage. Velika izmena je uradjena na algoritmu mobilne pretrage koji odredjuje kako se sajtovi rangiraju ako se pretraga vrši na tabletu ili mobilnom telefonu.

Algoritam ce poceti da favorizuje tzv. „mobile friendly“ websajtove (sa velikim tekstom, lako pristupacnim linkovima, koji mogu da se prilagodjavaju rezoluciji ekrana na kojem se prikazuju) i rangirace ih bolje od ostalih. Sajtovi koji nemaju mobilne verzije ili nisu tzv. „responsive“ dizajna, bice unazadjeni u rezultatima pretrage.

Oko 60% online saobracaja solazi sa mobilnih uredjaja i Google zeli da njegovi korisnici imaju sto bolje rezultate pretrage.

responsive web design

responsive web design

Kompanija je promene najavljivala jos u februaru mesecu, davajuci webmasterima skoro 2 meseca i gomilu informacija da naprave izmene kako bi svoje sajtove spasili od nestanka u pretrazi na mobilnim uredjajima. Izmena algoritma ocekuje da izazove ogromne potrese u rezultatima pretrage na mobilnim uredjajima, nadimak je dobila „Mobile-geddon“ zbog toga sto se ocekuje njen apokaliptican uticaj na sajtove koji nemaju mobilne verzije.

Oni koji su rizicna grupa su oni koji neznaju ovaj podatak, a to su uglavnom mali biznisi, firme koje posluju u nisama koje nemaju veliku konkurenciju, postoje dugo i zadnjih godina nisu unapredjivala svoje sajtove jer su prosto bili zadovoljni svojim rangiranjem i poslom koji su dobijali od njega.

Od 21. aprila, ti mali biznisi ce biti neprijatno iznenadjeni kada broj poseta na njihovim sajtovima drasticno opadne. Ovo ce pogoditi milione sajtova.

Biznis koji zavisi od pojavljivanja u lokalnim rezultatima pretrage na mobilnim telefonima, kao npr. frizer, elektricar, kafic, teretana i slicni, najverovatnije ce najvise osetiti pad posete kao rezultat brisanja iz rezultata pretrage na mobilnim telefonima.

Google je uvek favorizovao relevantnost sadrzaja, iako vlasnici sajtova misle da je njihov sadrzaj originalan i relevantan, google ga nece dobro oceniti jer njegov prikaz na mobilnom uredjaju ne izaziva adekvatan „user experience“.

Razmislite, ako se tekst i slike ne prikazuju adekvatno na ekranu nekog mobilnog uredjaja, da li je taj sadrzaj relevantan u odnosu na onaj koji se prikazuje adekvatno? Izrada sajta sa prilagodljivim „responsive“ dizajnom polako postaje neophodnost.

Izvor: Bussiness Insider

Please wait...
Podeli: